Odżywcze, dodające energii

Niewątpliwie żyjemy w czasach pełnych wyzwań. Nasi prehistoryczni przodkowie nie byliby w stanie wyobrazić sobie świata, w którym czysta woda jest luksusem, mięso pochodzi od zwierząt żyjących w nienaturalnych warunkach i karmionych szkodliwymi chemikaliami, a napoje i posiłki kupuje się w kartonowych opakowaniach. Na pewno trudno byłoby im zrozumieć zjawisko GMO, zanieczyszczenie powietrza na skutek wyziewów fabrycznych czy spalin samochodowych, zubożenie jakościowe gleb spowodowane nawozami sztucznymi, zatrucie metalami ciężkimi, nadmierną ekspozycję na promieniowanie elektromagnetyczne albo światło przez dwadzieścia cztery godziny na dobę w postaci elektryczności. Nie potrafiliby wreszcie pojąć życia w nieustannym pośpiechu, który dotyka współczesnego człowieka oraz stresu związanego z codziennym tkwieniem w korkach, zmaganiem z nielubianym szefem, brakiem pracy, trudnościami finansowymi czy wyzwaniami związanymi z byciem rodzicem, problemami w relacjach albo chorobami najbliższych.

Każda choroba bierze swój początek w komórkach. Fundamentem zdrowia jest więc dobre ich odżywienie, a w szczególności dbałość o prawidłowe funkcjonowanie jednego z ich elementów a mianowicie mitochondriów. Mitochondria to organelle komórkowe (występujące w większości komórek), które można porównać do małych elektrowni. Są siłą napędową całego ciała. Dzięki nim, wytwarzany jest związek o nazwie ATP (adenozyno -5’- trifosforan), w którym składowana jest energia. ATP wspomaga budowę białek oraz komórek odpornościowych. Stanowi paliwo napędzające wszystkie reakcje chemiczne zachodzące w komórkach. Bez niego nie będą mogły realizować swoich zadań. Zaczną również produkować więcej produktów przemiany materii w postaci wolnych rodników.

Jeśli ciało ma nam służyć do późnej starości, powinniśmy podjąć działania, które pozwolą nam się przystosować do panujących warunków. Odżywiony i mocny fizyczny wehikuł jest w stanie stawić czoła wielu wyzwaniom.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4